Sidebar

16
Чт, авг

Сьогодні і на телебаченні, і в журналах можна побачити рекламу ліків, які гарантують і миттєве зниження температури, і здоровий шлунок, і порятунок від депресії. Але реклама - це гроші, а гроші ці треба "відбивати". За рахунок чого це робиться? Представники організації роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості дали свою відповідь на це питання.

 

 

Кому ми платимо 

"Загальний обсяг витрат іноземних фармкомпаній на рекламу ліків тільки в першому півріччі 2009 року склав майже 500 млн. грн.", - Заявив Валерій Печаєв, президент Організації роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України. А, за словами Тетяни Корнякової, заступник генерального прокурора України, щорічно за іноземні ліки наші співгромадяни надати 1 млрд. грн.

В Організації роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості б'ють на сполох: анотації до препаратів часто не збігаються з реальним дією лікарських засобів. Тому і були ініційовані позови до Антимонопольного комітету з метою перевірки популярних засобів та внесення змін до Закону "Про рекламу". На думку фахівців, вся реклама ліків повинна бути дозованою і потрапляти в ефір тільки з дозволу експертної ради, який повинен бути створений при Міністерстві охорони здоров'я. А "спусковим гачком" всього цього став випадок з одним відомим препаратом.

Що в упаковці

Напевно всі бачили рекламу ліків, нібито що допомагає при тяжкості в шлунку. Строгий глава сім'ї перевіряє мужність майбутнього зятя за допомогою банального конкурсу "хто більше з'їсть". Цей ролик був показаний у нас 2799 раз і досі крутиться в телеефірі. Але рекламований препарат "Мезим Форте" є абсолютно неефективним - спеціальна оболонка, яка повинна захистити ліки від розчинення в шлунку, у нього відсутня, через що ліки працює вхолосту, запевняє Печаєв.

Більше того, цей препарат не зареєстрований у себе на батьківщині, у Німеччині. Зате тільки за 2008 рік в Україну було завезено 11 млн. 767 тис. упаковок цих ліків та витрачено співвітчизниками 75 млн. доларів на його придбання.

Виникає питання: чому ж тоді ми не купуємо українські ліки? "Наші препарати гідні за якістю. Але на тендерах, які пройшли в МОЗ взимку цього року на сотні мільйонів гривень, до конкурсу не допускалися вітчизняні препарати, навіть ті, які сертифіковані Євросоюзом, ВООЗ і успішно імпортуються в країни ЄС. Воістину, дивні речі відбуваються в нашому міністерстві ", - заявив народний депутат від Партії регіонів, заступник голови Комітету ВР з питань охорони здоров'я Віктор Корж. Він назвав ситуацію з "Мезим" ПП державного масштабу. 12 млн. наших співгромадян були обмануті, тому що вони не отримали заявленого ефекту від куплених препаратів. Тому треба негайно заборонити рекламу і реалізацію даного ліки. "Ми зробимо все, щоб припинити цей шабаш на ТБ", - додав нардеп.

"Але ж чому ціни на імпортні ліки зараз зашкалюють? Всі рекламуються препарати - це генерики (лікарські препарати з доведеною фармацевтичної, біологічної та терапевтичної еквівалентності з оригіналом. -" Сейчас "), що вийшли з-під патенту. Вони виготовляються вітчизняними виробниками, ось тільки ціни на них в три рази нижче, ніж на імпортні аналоги, коли покупець платить не тільки за саме ліки, але і за відому торгову марку ", - пояснив Печаєв. Крім того, обсяг продажів продукції наших виробників у натуральному вираженні становить 70% ринку, в грошовому - тільки 25%, решту ми платимо іноземним компаніям.

Якщо уряд США у вересні цього року пред'явило штраф на суму 2,3 млрд. доларів транснаціональної фармацевтичної компанії "Пфайзер" за несумлінне просування ліків, то й Україні слід подати до суду на компанію "Берлін-Хемі Менаріні", говорить Корж. Адже виробник не може не знати, що саме він випустив.

"СЕЙЧАС" додзвонилася в українське представництво "Берлін-Хемі Менаріні", компанії, яка є офіційним виробником препарату "Мезим Форте". Начальник відділу маркетингу Сергій Орлик відповів, що на прес-конференції не був, тому що його туди не запросили. А про подію дізнався по телефону від знайомих, які були присутні на заході.

"Так," Мезим Форте "дійсно не зареєстрований в Німеччині. І не тільки він. Ряд препаратів, які розповсюджуються в Україні закордонними виробниками, у країнах-виробниках не зареєстровані. У період чергової перереєстрації ситуація на ринку Німеччини була такою, що компанії не було цікаво цей препарат перереєструвати. Це маркетингова стратегія. Це звичайна практика. Але це абсолютно ніяк не позначається на процесі виробництва ліків. А те, що наш препарат назвали неефективним ... Можливо, це зацікавлена думку колег по бізнесу, які теж роблять панкреатин. Ефективність ліки визначають не думкою, а спеціальними клінічними дослідженнями, які складні, тривалі й коштують значно дорожче, ніж одна прес-конференція. Я вважаю, що це просто конкуренція. Можу хіба що їм подякувати, адже тепер про наш продукт будуть говорити все ", -- сказав Орлик.

Допінг, вакцинація і нові розслідування

Однак проблема фальшивих ліків стосується й інших видів препаратів. Багато допінгові скандали, пов'язані і з українськими, і з російськими спортсменами в 90% випадків пов'язані з використанням фальшивих БАДів (біологічно активних добавок), розповів Віктор Корж, який є віце-президентом Національного олімпійського комітету. "Так, в них декларується наявність амінокислот, корисних добавок, але в них також є маса речовин, які не задекларовані. І нерідко там знаходяться анаболічні стероїди та інші компоненти, які входять до списку заборонених препаратів Всесвітнього антидопінгового агентства ... Прикро, коли з нашої країни хтось робить звалище другосортних ліків. У нас навіть немає лабораторій для дослідження вакцин, тому їх ввозять "під чесне слово". А потім наші діти вмирають. Але це відбувається не від синдрому раптової смерті, як нас хочуть запевнити ", -- пояснює Корж.

"Регіонал" пообіцяв, що ще будуть нові розслідування, після яких ми почуємо більш відомі назви, ніж "Мезим Форте". А поки що в Антимонопольному комітеті знаходяться заяви ще на 21 лікарський препарат, реклама яких не відповідає дійсності, і готується дев'ять нових позовів. Що це за препарати, поки залишається таємницею. Так що сьогодні краще не хворіти.

автор: Світлана МИСЛЯКОВСКАЯ, "Споживач"

Интересное из раздела